seks podczas okresu
Fakty i Mity

Seks podczas okresu – bezpieczny czy nie?

Dziś poruszymy dość kontrowersyjny temat, mianowicie seks podczas okresu. Wiele par traktuje to jako tabu, inne z kolei jako coś zupełnie naturalnego. Jak zazwyczaj w przypadku takich drażliwych kwestii, pojawiło się wiele mitów i powtarzanych plotek. Czy stosunek podczas miesiączki jest bezpieczny dla naszego zdrowia? Czy stosunek ma wpływ na okres? No i wreszcie pytanie, które nurtuje wiele osób: czy podczas okresu można zajść w ciążę? Dziś odpowiemy na każde z tych pytań!

Czy seks podczas okresu jest dozwolony?

Ogólnie rzecz biorąc, nic nie stoi na przeszkodzie, by uprawiać seks podczas okresu. Jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę na higienę. Na początku spada ogólna odporność organizmu, dlatego łatwiej o infekcje. Poza tym pochwa podczas okresu jest bardziej wrażliwa na otarcia i seks może stać się bolesny. Jednak najważniejszym kryterium jest komfort psychiczny obojga partnerów. Jeśli jedno z nich nie ma ochoty, to nie warto się zmuszać.

Czy w okresie można zajść w ciążę?

Jest to chyba najczęściej powtarzany mit. Nie, miesiączka nie chroni przed zajściem w ciążę. Ryzyko jest większe, jeśli kobieta ma nieregularne cykle lub jeśli krwawienie się przedłuża. Jednak nawet przy regularnych cyklach może dojść do minimalnych przesunięć i owulacja pojawi się wcześniej niż zazwyczaj. 

Zalety uprawiania seksu podczas „tych dni”

Pomijając kwestie higieniczne, badania wskazują szereg korzyści uprawiania seksu podczas miesiączki. Większa wrażliwość i wilgotność pochwy sprawia, że orgazm może być bardziej intensywny niż zazwyczaj. Z kolei hormony wydzielane w trakcie orgazmu mogą łagodzić dolegliwości bólowe, powodowane przez nieprzyjemne skurcze. Kolejnym efektem jest skrócenie czasu miesiączki — tuż po orgazmie krwawienie jest bardziej intensywne, przez co okres będzie krótszy.

Jak przygotować się do stosunku podczas miesiączki?

Warto zadbać o komfortowe warunki. Stres o to, że coś się pobrudzi, może skutecznie popsuć przyjemność ze zbliżenia. Dobrym wyjściem jest rozłożenie ciemnego ręcznika albo uprawianie seksu w wannie lub pod prysznicem. W ostateczności naszykuj paczkę nawilżanych chusteczek. 

Jeśli krew jest dla Was dużą przeszkodą, a mimo to macie ochotę na chwilę wzajemnej bliskości, rozwiązaniem może być seks oralny. Załóż kubeczek menstruacyjny lub użyj specjalnej gąbki menstruacyjnej, a z pewnością nic niepożądanego nie wycieknie na zewnątrz. 

Dodaj komentarz